Seznamte se s těmi, kteří vám letos rozšíří obzory.

Klára
Bělíčková

Klára Bělíčková je klimatická aktivistka a bývalá mluvčí studentského klimatického hnutí Fridays for Future. Pracuje v Re-setu, platformě pro sociálně-ekologickou transformaci. Zabývá se tam problematikou bankovnictví a pojišťování fosilního průmyslu a kampaněmi, které se zaměřují na demokracii, transparentnost a problematiku napojenou na byznys EPH Daniela Křetínského. Moderuje studentský podcast MOSHPIT věnovaný aktuálním tématům mladé generace. Klára aktuálně studuje čtvrtý ročník alternativní větve Gymnázia Na Zatlance.

Miroslav
Bárta

Miroslav Bárta je český vědec, egyptolog a archeolog a jeho expedice v Abúsíru podstatně rozšířila naše poznání starého Egypta řadou zásadních objevů. Kromě egyptologie se zabývá také studiem civilizací, jejich vzestupů a kolapsů v mezioborové perspektivě bádání. Bárta je jako jediný Čech členem Americké akademie umění a věd. Je autorem teorie Sedmi zákonů vývoje civilizací, přednášel a stále přednáší na mnoha univerzitách po celém světě, pro české i nadnárodní korporace a mimo jiné je také zakladatelem thinktanku Komplexní společnosti.

Zdeněk
Štěpánek

Zdeněk došel k poznání, že člověk by měl oslavovat život ve všech formách, které pro něj Vesmír připravil a vytvářet něco krásného a užitečného v souladu s Vesmírem. Podnikat začal v hluboké totalitě. Komunistický režim totiž neuměl odchovat berany konkrétního plemene, spolu s tatínkem tak dostali výjimečné povolení k podnikání. V roce 1991 se odstěhoval zpět na zabavený statek po svém dědečkovi a přetvořil ho v prosperující a dnes dokonce evropsky uznávaný podnik. V roce 2006 se rozhodl pro radikální změnu. Vše prodal a začal budovat AKADEMII v Libchavách. Tam dnes se svým týmem pomáhá rozvíjet firmy, školy i jednotlivce a trénuje nové úspěšné kouče.

Soňa
Holúbková

Soňa vystudovala psychologii v Praze a během své profesionální kariéry posbírala různorodé zkušenosti. Věnovala se práci s lidmi ve velké fabrice, jako kurátorka pro mládež pomáhala řešit kritické situace dospívajících. V roli psycholožky působila také v manželské poradně a později se stala ředitelkou denních pobytů pro zdravotně postižené děti a mládež na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Zvyšování kvality života a začleňování zdravotně postižených lidí do běžné společnosti se věnuje dodnes. V roce 1990 založila mezinárodní festival tvořivosti a fantazie Jašidielňa a následně komunitní festival Inter Nos (Mezi námi).

Liberty
Blake
Simon

Liberty Blake Simon je úspěšná modelka, aktivistka a mediálně známá osobnost. Aktuálně působí jako projektová manažerka Ligy za duševní zdraví, kde se specializuje na témata násilí kvůli genderu. Prostřednictvím organizací UNICEF Slovensko, UNHCR a UNFPA se zapojila do různorodých projektů, které brání a posilují lidská práva menšin a opomíjených skupin.

Patrik
Meliš-Čuga

Patrik je konzultantem v oblasti umělé inteligence a vedoucím centra AI Center of Excellence ve společnosti PwC v České republice. Patrik přináší více než 10 let zkušeností v oblasti dat, technologií a umělé inteligence z mezinárodních projektů v Evropě a na Blízkém východě, především pro nadnárodní klienty v automobilovém průmyslu, energetice a obchodu. Vzdělání získal ve Velké Británii na University of Kent a na počátku své kariéry se zabýval vývojem datových řešení a vizualizací dat, odkud přešel do oblasti správy dat a poradenských služeb v oblasti datové kvality. V současné době se zaměřuje na nadcházející nařízení Evropské unie AI Act a pomáhá klientům řešit morální, etická a kvalitativní rizika spojená s využíváním umělé inteligence.

Natalia
Olszewska

Natalia získala vzdělání v medicíně a neurovědě a dnes ho s velkou vášní uplatňuje při tvorbě prostorů, které pozitivně ovlivňují lidské životy. Principy neurovědy tedy využívá v architektonické praxi. Díky svému interdisciplinárnímu přístupu pomáhá utvářet prostředí, které zvyšuje pohodu lidí na sociální, psychologické i kognitivní úrovni. Natalia svým know-how přispívá projektům po celém světě. Architekturu zaměřenou na člověka dál rozvíjí a prosazuje také jako spoluzakladatelka Venetian Letter a Impronta.

Matej
Ftáčnik

Matej patří k průkopníkům startupové kultury a komunity na Slovensku. V roce 2011 získal cenu Startup Awards a stal se také EY technologickým podnikatel roku 2019. Je držitelem ocenění Křišťálové křídlo a magazín Forbes ho zařadil do seznamu 30 pod 30. Matej stojí za založením prvního co-worku na Slovensku (The Spot), ve Spojených státech představil první LGBT digitální banku (Daylight) a je spoluzakladatelem vývojářské společnosti Vacuumlabs a Vacuum Group, skupiny startupů a digitálních agentur v oblasti crypto, legaltech a healthcare. Kromě svého podnikání se Matej zasazuje za zlepšení podmínek LGBT+ lidí a prosazuje hodnoty inkluze a diverzity na Slovensku i v Česku, kde nyní žije a působí.

Jasna
Flamiková

Jasna Flamiková vystudovala ochranu životního prostředí, v níž našla svou celoživotní misi. Začala dobrovolničením pro Hnutí Brontosaurus a třináct let v postu ředitelky rozvíjela ekologickou Nadaci Veronica. Jasna založila nadační obchody, které vrací do oběhu použité věci a výtěžkem z prodeje podporují ekologické a komunitní aktivity. Jasna se stala také úspěšnou političkou. Působí jako zastupitelka města Brna a Brna-střed, jedno volební období dělala také místostarostku. Věnuje se tématům zeleně ve městech, adaptace na klimatickou změnu a také udržitelné dopravě. Díky svým zkušenostem v politice se začala jako koučka a mentorka věnovat podpoře aktivních žen, které přetvářejí svět k větší udržitelnosti.

MODERÁTOŘI

Martin
Vasquez

Martin vystudoval Divadelní fakultu AMU Praha a později také Divadelní fakultu JAMU v Brně v rámci doktorského studia. Absolvoval celou řadu výcviků a stáží v oblasti veřejného vystupování a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Jeho specializací jsou prezentační a řečnické dovednosti, argumentace, přesvědčování a improvizace. Jeho tréninky od roku 2003 prošlo přes 16 500 účastníků z různých společností. Posledních 17 let také pravidelně vystupuje na veřejnosti. Moderuje akce v rámci Filmového festivalu KV, Festival francouzského filmu, pro O2 arénu, konference např. pro KKCG, IMPACT HUB Praha a mnoho dalších. V umělecké oblasti vystupuje v rámci stand-up comedy Na Stojáka, Slam Poetry nebo pro Nudnou konferenci Praha. Spolu s dalšími kolegy v roce 2002 založil Českou improvizační ligu a improvizační divadlo JUST! IMPRO, se kterým pravidelně vystupuje ve Švandově divadle v Praze. V roce 2012 založil centrum výzkumu a rozvoje improvizace s názvem IMPRO INSTITUT, který připravuje kurzy a workshopy jak pro korporátní klientelu, tak pro veřejnost. V roce 2013 založil Školu improvizace, kterou prošlo přes 600 absolventů. V nakladatelství Grada vydal knihy s názvy Buďte mistry improvizace a Trénink mistrů improvizace.

Pravidelně přednáší na vysokých školách. Martin připravuje řečníky v rámci TEDx Prague na jejich vystoupení a sám také na TEDx Praha v roce 2017 a 2019 vystoupil. Podobně pracuje jako kouč a mentor při přípravě prezentací a vystoupení na konferencích jednotlivců z firemního a korporátního prostředí.

Radoslav
Pittner

Radoslav působí jako spoluředitel mezinárodní organizace Ashoka v ČR a SR. Ashoka již 40 let vyhledává po celém světě nejlepší sociální inovátory, jejichž nápady mění svět a přinášejí velké systémové změny. Radoslav je vyhledává v České republice a na Slovensku a zároveň se věnuje tématu podpory lidí z neziskového sektoru, kteří se snaží vytvářet pozitivní změny ve společnosti. Zabývá se tématem společenského dopadu a tím, jak vytvářet změny. Kromě designu programu letošní konference taky vystoupí v roli moderátora.

DOPROVODNÝ PROGRAM - ARTISTS

Martina
Jeličić

Díky zvukoterapii, kterou vystudovala v Anglii, propojuje Martina svou lásku k hudbě a zpěvu s objevováním toho, kým opravdu jsme a čeho jsme součástí. Magií svého hlasu a hudebních nástrojů z celého světa vytváří prostor pro spojení se s touto naší podstatou, pro návrat domů. I díky její vlastní cestě ji nepřestává fascinovat potenciál hlasu jako nástroje k vlastnímu léčení, naladění, objevení své vlastní síly a přímému napojení na náš zdroj. Při společném intuitivním zpěvu vzniká něco tak krásného, že se to slovy ani nedá vyjádřit.

Stanislav
Abrahám

Stanislav Abrahám je zvukový umělec, hudebník a pedagog. Ve svých vystoupeních kombinuje elektronické ambientní zvuky a nahrávky, které doplňuje hrou na fujaru, gong či sundrum. Coby zvukový designér se podílí na tanečních představeních, filmech, rozhlasových pořadech a dalších audiovizuálních projektech. V současnosti působí jako zvukový designér v Českém rozhlase a ve volném čase se věnuje muzikoterapeutické praxi. Během události se Stanislav postará o hudební atmosféru.

Tezera
Bartůňková

Tereza je vizuální umělkyně, tvoří autorské projekty s důrazem na audiovizuální složku. Pohybuje se také v oblastech scénografie, ilustrace, grafiky, světelného a objektového designu. Ilustrace vytvořila například do knihy Jana Wericha Fimfárum či knihy Příběh Jindřicha Chalupeckého od Tomáše Pospiszyla. Mezi jinými spolupracovala s Divadlem Lampion, Divadlem bratří Formanů či Laternou magikou. Její světelné intervence můžete obdivovat v prostorách klubu Ankali či na pražských technech. Světelná a scénografická řešení tvořila pro koncertní projekty Katarzia či Isama Zing. Její práci jste mohli vidět také v rámci festivalu Signal, či ve sklepních výstavních prostorách GHMP. V současné době se Tereza věnuje především své eklektické volné tvorbě.

O instalaci na TEDxPragueCountdown:
“Ve své instalaci vycházím z krásného vzdušného prostoru, kde se bude TEDx Countdown odehrávat. Nechci jej zatěžkávat robustní scénografií, ale spíš nechat vyniknout onu lehkost, impozantnost a průhlednost. Budu tak pracovat především s lehkými látkami, pralesními motivy a rostlinami. Pokusím se také v prostoru zhmotnit letošní grafický vizuál eventu.”

Víte, že mravenci tvoří živoucí mosty, když narazí na překážku? Dokonce z vlastních těl sestaví vor, pokud jim cestu zkříží vodní plocha. Důvtipnou spoluprací tak překonají i zdánlivě neřešitelné problémy. 

Proto vás tímto ročníkem provází mravenec. Stal se naší múzou.

Symbolizuje propojení mezi vnitřní silou jedince a mocí na úrovni celé společnosti. Systém mravenčích kolonií podpírají úkony každého jednoho člena společenství a ukazuje nám, že i zdánlivě nepatrné činy jednotlivce mohou ovlivnit fungování celku.

Nechť je nám tedy mravenec inspirací při přechodu k decentralizovaným strukturám založeným na společné tvorbě.

A tak vás ze srdce zveme. Přijďte si rozšířit obzory a poslechnout názory odborníků, průkopníků a inovátorů z mnoha odvětví. Dalších “mravenců” jako jste i vy sami, kteří vám ukáží, jak jste silní a jak se vaše síla umocní, pokud ji propůjčíte spolupráci pro blaho celku. Třeba právě po vzoru mravenců.

Proč se TEDxNárodní změnil na TEDxPragueCountdown?

Za metamorfózou stojí síla spolupráce. Jak jinak, že? Tým TEDxPrague s námi ladí v hodnotách a řeší stejná společenská témata jako jsou udržitelnost a ochrana klimatu. Přirozeně jsme se tak chtěli vzájemně podpořit.

“Během příprav projektu TEDxNárodní jsme se setkávali s pražskou TEDx komunitou. Ta pod hlavičkou TEDxPrague pořádá perfektní eventy již od samého začátku. Jejich zkušenosti a entuziasmus nás oslovily natolik, že jsme se rozhodli spojit síly,” popisuje Vladimír Dolejš, za produkci TEDxPragueCountdown. 

Přijďte se podívat, co jsme pro vás společně připravili. Již 8.6. na konferenci TEDxPrague Countdown 2024 – Future of Power.

Kampus ČSOB

Konference se koná v nadčasové budově SHQ Kampusu ČSOB v ulici Výmolova. Tato stavba získala nejvyšší mezinárodně uznávaný certifikát LEED Platinum v oblasti navrhování a výstavby environmentálně šetrných a udržitelných budov. 

Unikátní je zejména řešení vytápění a klimatizace. Má vlastní soustavu tepelných čerpadel – 177 zemních vrtů o hloubce 150 metrů a celkové délce přes 26 kilometrů tvoří největší soustavu geotermálních čerpadel v Česku. Slouží pro vytápění a ochlazování i jako zásobárna energie. Budova tak nepotřebuje klasickou kotelnu. Má také vlastní systém využívání dešťové vody a v maximální míře šetří pitnou vodou.

Moderní a šetrné technologie prostupují interiérem budovy a podílí se i na její správě. Díky Kampusu se ČSOB stala jako první banka členem České rady pro šetrné budovy.